Wed08272014

Back Sport Ostali sportovi OI: Meksikanci od zlata!

OI: Meksikanci od zlata!

meksiko1108

Reprezentacija Meksika pobijedila Brazil u uzbudljivom finalu 2:1 (1:0). Oribe Peralta dvostruki strijelac, Hulk utješni.

Meksiko je olimpijski šampion! Brazil nije. Ponovo...

Brazilci ni 2012. godine nisu uspjeli. "Karioke" su plasmanom u finale Igara u Londonu postale najtrofejnija fudbalska nacija na olimpijskim igrama, ali ni peta medalja nije od zlata.

Ona je prvi put u istoriji otišla u ruke Meksikanaca, koji su odigrali fantastičan turnir od početka, do kraja, a svoje najbolje sačuvali baš za finale na Novom Vembliju, pred 80.000 navijača.

Meksiko - Brazil 2:1 (1:0), strijelci Oribe Peralta u prvom i 75, odnosno Hulk u 91. minutu utakmice.

Brazilci će do Igara u svojoj zemlji 2016. godine ostati sa dvije bronze i tri srebra u vitrinama. Razlog? Prerano su primili gol, već u 27. sekundi utakmice, a potom se ispromašivali, prije nego što je rival u finišu meča iskoristio potpunu ofanzivu koju je naredio odlazeći selektor Mano Menezes.

Poslije greške Rafaela na svojoj polovini, Peralta je sa ivice 16 metara postigao rutinski gol pored istrčalog Gabrijela i to već u 27. sekundi utakmice, što je bio najbrži gol u istoriji olimpijskih turnira, brži i od onog koji je Jugoslavija primila 1984. godine u duelu sa Francuskom.

Tada je poslije 35 sekundi igre Rudolf Bromer doveo Francuze u vođstvo od 1:0.

Tradicija je upućivala na to da će Meksiko izgubiti ovaj meč, jer kada su Igre u pitanju, posljednje tri ekipe koje su postizale gol u prvom minutu, gubile su utakmicu na kraju. Među njima je i Brazil iz 1996. godine...

Meksikanci su sačuvali pobjedu i srušili ovu čudnu tradiciju najviše sjajnom taktičkom postavkom na terenu, pomalo grubom, ali igrom u granicama tolerancije, kao i dekoncentracijom Brazilaca u završnici napada. Menezes je već u 30. minutu ubacio Hulka u igru, i izveo Aleksa Sandra, kako bi pojačao napad i od tada je Brazil igrao sa tri špica.

Hulk, Nejmar i Leandro Damjao nisu stvorili priliku do 38. minuta, kada je pravo ni iz čega, Hulk poslao "lelujajuće" tane prema Koroni, koji je uspio da odbije loptu i spasi svoju mrežu. I to je bilo to od Brazila do poluvremena.

Sjajnim udarcem Nejmara iz trka, sa oko 25 metara, Brazil je otvorio drugo poluvrijeme. Nejmar je već počeo da slavi gol kada je lopta prohujala preko prečke, a onda u 64. minutu velika šansa za Meksiko i - prečka! Fabijan je uzeo loptu posljednjem igraču odbrane Brazila, kapitenu Tijagu Silvi, ali je istrčali Gabrijel uspio da mu izbije loptu na kratko.

Fabijan nije odustao, nastavio je da trči za njom i onda makazicama pogodio prečku iznad prazne, tj. nebranjene mreže... Umalo 2:0!

Taj rezultat nije bio ni u 69. minutu, kada je Peralta savladao Gabrijela, ali iz ofsajd pozicije. Međutim, definitivnih 2:0 bilo je u 75. minutu, samo dva minuta nakon što je Fabijen glavom prebacio prečku poslije kornera i pasa glavom od saigrača Enrikesa.

Sve to nije se obilo o glavu momcima selektora Luisa Fernanda Tena. Peralta je nevjerovatno lukavo optrčao cijelu odbranu Brazila sekund pre nego što će Fabijan izvesti loptu sa takovzanog "skraćenog kornera". Fabijan ga je sačekao da se pojavi u nebranjenom dijelu šesnaesterca, "pogodio" ga u čelo, a Peralta ukucao loptu u mrežu bez da je imao čuvara na leđima.

Šmekerski, za 2:0. Brazil je potpuno nadigran i nasamaren.

Od tog trenutka, sa četiri špica igrao je Menezes, jer je ušao i Alešandre Pato, pa potom i Lukas, ali sve što je taj tim uspio da uradi je ofanziva i malo neprijatnih situacija na 20 metara od gola Korone, koji je savladan tek u 91. minutu utakmice.

To je bio prvi put da je Hulk uspio da pobjegne odbrani i iskosa sa desne strane savlada sjajnog golmana Meksika - 2:1.