BanjalukaLive

Fri08182017

Getlin pobijedio, Boltu bronza u Londonu (Video)

alt

Jusein Bolt nije uspio da se oprosti sa titulom prvaka svijeta od atletike, novi najbrži čovjek na svijetu je Džastin Getlin.

Jamajčanin je u svojoj posljednjoj trci na 100 metara osvojio treće mjesto iza dvojice Amerikanaca, jer je neočekivano brži od njega bio i Kristijan Koleman.

Četvrte titule prvaka svijeta opet ga je koštao loš start. Kao i u polufinalu, uspio je u finišu da nadoknadi veći dio zaostatka, ali nije imao dovoljno vremena ni snage da u foto-finišu prestigne Amerikance.

Getlin je poslije trke "utišavao" publiku prstom preko usta, ali se onda poklonio Boltu koji ga je zagrlio i uz blagi osmijeh mu čestitao titulu najbržeg čovjeka na svijetu.

Getlin je do titule stigao istrčavši svoju najbolju trku u sezoni sa 9,92 sekunde, prestigavši u posljednjim metrima zemljaka Kolemana.

On je drugi put u karijeri osvojio zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu, prvu od Helsinkija 2005. godine. To mu je bilo posljednje zlato u karijeri, tokom koje je dva puta bio suspendovan zbog dopinga.

Njegov 21-godišnji zemljak Koleman je osvojio prvu medalju na velikim takmičenjima u karijeri. Do sada je bio samo treći na Panameričkim juniorskim igrama i prvak Amerika do 23 godine u štafeti.

Koleman je ovog 5. avgusta dva puta u roku od tri sata bio brži od svjetskog rekordera Bolta, jer ga je pobijedio i u polufinalnoj trci za jednu stotinku. Jamajčanin je inače istrčao svoju najbolju trku ove sezone!

Mladi Amerikanac je vodio tokom većeg dijela finala, Bolt je jurio njega i u finišu ga skoro stigao, ali nije ni primjetio da je sa desne strane prvi kroz cilj protrčao Getlin.

Bolt je tako ostao bez krune najbržeg sprintera na svijetu pred penziju, a ostao je na tri titule prvaka svijeta na 100 metara (Berlin 2009, Moskva 2013, Peking 2015).

Šansu da se penzioniše kao šampion imaće u štafeti 4x100 metara, koja je na programu sljedeće subote.